história
fotky
klipy
diskografia
texty
koncerty
kronika
kontakt
linky

HISTÓRIA

Country skupina Belasí vznikla v roku 1982. Jej zakladateľmi boli Jaroslav Pekárik (5-strunové banjo), Igor Pavelica (akustická gitara, fúkacia harmonika, spev), Karol Školár (hovorené slovo, spev - preboha nie!!!). Názov Belasí vznikol odvodením od hudobného štýlu "Bluegrass" - čiže modrá tráva. V tých rokoch volať kapelu Modrí bola hotová samovražda, keď vieme, že tu boli (hrali) "červení"... no a samozrejme slovo belasí sa spája(lo) aj s bratislavskými futbalistami a hokejistami, ktorých sme fanúškovia. Jediný rozdiel medzi nami je ten, že belasí futbalisti a hokejisti občas prehrávajú, zatiaľ čo my si stále len vyhrávame.

Belasí od roku 1982 bola kapela fungujúca na báze amatérskeho hrania. Vidina slobodného povolania (voľná noha), bola taká silná, že v roku 1985 sa Belasí stali prvou profesionálnou skupinou na Slovensku. Živiť sa na Slovensku country hudbou vtedy a aj dnes je priam dobrodružstvom, ale "čo kto chce - tak mu treba". Z týchto, ale aj z mnohých iných dôvodov sa preto logicky v skupine vystriedalo mnoho sólistov, ale aj radových členov. Až do súčasnosti to bolo úctyhodných 46 ľudí. Jedno čo ma teší je, že vyše polovica týchto mien tvorí súčasné kapely v rôznych oblastiach hudby.

Belasých ste mohli vidieť na rôznych vystúpeniach po celej vtedajšej Československej Republike od Svidníka až po Bory u Tachova, v Poľsku, NSR a Bulharsku. Počet Belasých bol rôzny. Od dvoch na počiatku cez štyroch, piatich až po osem členov. V súčasnosti by sa dalo povedať, že Belasí už končia, pretože sú opäť len dvaja, ale možno je to iba ďalšia etapa vývoja skupiny.

Belasí nahrali v období rokov 1986 - 1989 v Československom rozhlase a v Československej televízii 11 skladieb, s ktorých skladba "Kamaráti" bola vydaná na albume "Keď vchádza ráno" - kompilácia country a bluegrassových skladieb vydavateľstva Opus Bratislava.

K 15. výročiu Belasých vychádza skupine prvý album z názvom "Kamaráti" (1997) s mottom: - Venované všetkým kamarátom žijúcim a aj tým, ktorí sú už na "večnom vandri" - z vydavadeľstva TG Trade.

K 17. výročiu už spomínané "duo" vydalo svoj druhý album "Zatykač", ktorý chce venovať oslave nového tisícročia s mottom: "Rýchlo, aby sme to stihli ešte v minulom tisícročí...". .....a napotvoru sme to stihli. Krstilo sa 20.12.1999.


Belasí - 2002
* 1982 - 2002 .. áno je to už neuveritelných 20 rokov trvania a hrania skupiny Belasí. Pri zakladaní tejto hudobnej skupiny by si málokto pomyslel, že to dotiahne až po "dvaciatku" ! Takže rok 2002 je pre nás mimoriadne krásny a pri tejto príležitosti 3.3.2002 v rešaurácii SARATOV v Bratislave - Dúbravke vzniklo hromadné foto všetkých nás Belasých pod mottom "Aj ja som bol Belasý". Samozrejme fotenia sa zúčastnili len tí, ktorí mohli prísť, pretože niektorí sú v ďalekom zahraničí a niektorí už na "Večnom vandri". Takže na snímke sa nachádza 22 členov.

V rámci oslavy 20. výročia vychádza aj nový, v poradí už tretí album s názvom Belasá harmonika. Je osobným prínosom Igora Pavelicu k jubileju a splneným snom vydať takýto album. A akokeby toho nebolo ešte dosť, tak na tejto fotografii vydíte staro-novo-novú zostavu, s ktorou sa budú Belasí prezentovať na rôznych hudobných vystúpeniach a festivaloch. Po dlhých rokoch opäť s novým členom v poradí 33. Prvou premiérou bolo vystúpenie na záver výberového kola festivalu Country lodenica - Piešťany v SK Vajnorská, Bratislava 24.3.2002, kde sa toto vystúpenie stretlo s obrovským ohlasom prítomných, ktorí v rokoch, keď Belasí začínali, tvorili tiež súčasť bratislavských alebo slovenských kapiel a tanečných združení. A tak sa naše jubileum sa prenáša aj na iné či už fungujúce alebo nefungujúce hudobné - tanečné skupiny.

Vpravo na snímke môžete vidieť Belasých už v akcii na Country lodenici v Piešťanoch.

Čo je nové? 2003

Tak oslavy "dvadsaťročnice" máme šťastne za sebou a hor sa do ďalšej "dvadsiatky". A je to hneď aj poznať, lebo do kapely sa vrátil staro-nový basový hráč Ivan Zadrabaj, ktorý vraví, že "dobré holuby sa vracajú". No jemu ten návrat trval päť rokov! Na bicie nástroje si škoda že len "zatial" požičiavame Milana Šimkoviča z kapely Bukasový masív, ktorý je už 35. učinkujúcim v kapele. No a Michal Dočolomanský ml. okrem svetového rekordu v dĺžke účinkovania v kapeleBelasí je zároveň aj otcom dcéry Emílie, ktorá sa narodila v októbri 2002.

V sučasnosti ešte na margo "dvadsaťročnice" nám vychádza v poradí už štvrté CD s názvom Belasí - To najlepšie za dvadsať rokov z vydavateľstva Martin Sarvaš Productions. Krstiť sa bude 30.4.2003 v predvečer prvomájových osláv.

S týmito vynovenými Belasými nás môžete vydieť a počuť na roznych nielen country akciách, ale samozrejme aj na skoro všetkých hudobných festivaloch, škoda že len na Slovensku!!! (Týmto pozdravujem bratov čechov.)

Toto je fotografia z krstu CD To najlepšie za 20 rokov, ktoré je dostať aj v predajniach s hudbou.

Krst CD To najlepsie za 20 rokov

BELASÍ - 2004

 29.4.2004 v SK Vajnorská - Bratislava sa konal krst CD A život ide ďalej v poradí piate a zároveň druhé sólové CD Igora Pavelicu. Krstným otcom bol básnik a textár Peter Brhlovič.


V roku 2004 sme absolvovali trojkombináciu vystúpení "TRUCK COUNTRY" Piešťany - SK, Kraków - PL, Szeged - HU. Samozrejme krásny hudobný festival "Country a folková Tužina 2004", kde na priloženej fotografii je vidieť zatiaľ ešte iba zaskakujúceho hráča na basovej gitare Braňa Zvolenského.


Za zmienku ešte stojí spomenúť vianočný charitatívny koncert pre piešťanskú nemocnicu 19.12. na námestí a zima, zima, brrrr....


BELASÍ - 2005

Rok 2005 sme odštartovali ako už ináč z novou výmenou na poste basového gitaristu, už ako 37 člen "nekonečných Belasých" - Braňo Zvolenský. (Už sa neviem dočkať na toho v poradí štyridsiateho.) No ale samozrejme, hádam sa dočkám aj mojej "päťdesiatky", ktorá sa nezadržateľne blíži !!! V tomto roku máme prisľúbené (zázrak!) nejaké vystúpenia v českých zemiach, na ktoré sa už tešíme. No a ak bude veľký "Wakonda" a "Wakhan - tanka" v správnej pohode, tak nič nestojí v ceste šiestemu cédéčku s názvom Wamakhashkan - čo v reči "bieleho muža" znamená "Život existujúci na zemi".
Keď som dopisoval rok 2005 ani ma nenapadlo, že hráč na basovú gitaru Braňo Zvolenský sa v "Belasých" zohreje len 3 mesiace. Jeho nečakaná operácia chrbtice nás postavila pred fakt, že 38. členom Belasých sa stal Peter Dávidek (basgitara). A opäť kolotoč cvičenia a hrania.


BELASÍ - 2006

Ako predznamenanie môjho 5. CD "A život ide ďalej" sa opäť v Belasých riadne zmenil. Priam zatriasol v základoch. Niežeby som bol zberateľom hudobníkov, ale asi to tak už bude. Vznikajú "noví - ďaľší" Belasí. Henrich Novák - hráč na dobro (po 16 rokoch opäť spolu) a 39. člen Ivan Benkovič na elektrické banjo. Už z obsadenia hudobných nástrojov je jasné, že zvuk Belasých sa vrátil do pôvodnej farby spred niekoľkých rokov. No a len čas ukáže kam sa 24 ročná práca Belasých pohne!

BELASÍ - po roku 2009

Ako už odznelo z viacerých strán, "Belasí bez Dočka nie sú už Belasí" - zvuk Belasých sa znovu vrátil do starých dobrých koľají, po ktorých ide už takmer 30-ročný rušeň so strojvodcami Igorom a Mišom.

Zatiaľ "Howgh!"

BELASÍ - rok 2012
*1982 - 2012 = 30.r.
  A je to tu !!!  Pri písaní dvadsiateho výročia sa zdalo až neuveriteľné, že je to už toľko rokov... No a čo  napísať teraz ? Hádam len toľko, že ešte "žijeme" a  "vyhrávame"... Aj keď pravdu povediac, po tridsiatich rokoch, nie je už proti komu veľmi hrať... Tak len kvôli dejinám a histórii Belasých zapíšem, že nás to ešte stále baví, že ešte tých desať a viac rokov potiahneme, a že po ôsmich rokoch zbierania materiálu sa pripravuje konečne nové CD a že Vás, naši verní diváci a poslucháči, máme radi, čo predpokladám že aj vy nás. Takže hor sa do práce, lebo nie nadarmo sa vraví že "čím staršie víno - tým lepšia muzika".

A je to tu!
Dňa 8.6.2012 v priestoroch kultúrneho domu na "starej dobrej Vajke" - SK Vajnorská 21, Bratislava sa uskutočnil výročný, jubilejný koncert "30.rokov Belasí" spojený s krstom nového CD nosiča "Modrá a biela".Ruka horeMišo znova na banjo?Keď nekvílim steelgitarou aspoň kotkodákam banjom

BELASÍ - rok 2017
Tridsiaty piaty rok trvania kapely a opäť jedna príjemná zmena.
"Nová festivalová krv" v obsadení a omladení:
Martin Müller - elektrická gitara, jeho syn Mattia Müller(14 r.)- bicie
staronový Peter Davidek - basová gitara, Mišo a Igor.
Fotografie sú z 2.9.2017. Festival Lodenička - Piešťany.BELASÍ - rok 2022
10 rokov preletelo-pretieklo ako voda v Dunaji a už je tu štyridsiatka.
Na výročnom plagáte v r.2002 bola poznámka
PS:Príďte prosím všetci, lebo po ďalších 20.rokoch to už nebude asi
možné !
No a dnes musím konštatovať, že pre niektorých je to už bohužiaľ pravda
ale pre nás ktorí sme ešte stále TU, bude dobrým dôvodom na stretnutie
sa
po štyridsiatich rokoch v SK Vajnorská 21 Bratislava, 29.9.2022 o 19:00.
Tešíme sa na vás - našich divákov. A zase aby sme nezabudli
PS: Teraz už naozaj príďte všetci, lebo ktovie kedy bude ešte
nabudúce...

BELASÍ - rok 2023
Tak ako v predchádzajúcich rokoch zvyknem písať radšej veselé správy
tak v tomto roku začínam smutne.
Z troch zakladajúcich členov skupiny Belasí som zostal sám.
V apríli zomrel Ciki - Karol Školár (69) a v júni Čára - Jaroslav
Pekárik. Česť ich pamiatke.
Až neskutočne pravdivo vyznieva text skladby "Kamaráti", ktorý som
napísal v roku 1982 pri vzniku kapely.
No čo už. Pri menách na titulnej strane pribúdajú pomyselné kríže.
Už je ich osem. Ale "Život ide ďalej", preto nie som sám.
Veď ešte TU mám Vás mojich divákov a poslucháčov a samozrejme ďalších
členov Belasých.
Tak že niekedy a niekde sa ešte určite stretneme...

Hore